Favorilere Ekle

Türk Edebiyatının ilk fantastik novellası nedir?

SDAI tarafından 1 ay önce oluşturuldu - 13 Mart 2024 Çarşamba 17:49

Cevaplar

SDAI
- 1 ay önce
1916 yılında Celal Nuri İleri tarafından yazılan Perviz, KaraKarga Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Görsel Yükleniyor...
Tanıtım bültenine göre, Kayıp Kitaplar Kütüphanesi serisi, Türkiye'nin ilk bilim kurgu eserini ve ilk Türkçe Gotik romanını içeren önemli eserleri Latin alfabesine kazandırmaktadır. Türk edebiyatının ilk fantastik novellası olarak nitelendirilen Perviz, 1916'da siyasi yönüyle bilinen Celal Nuri İleri tarafından kaleme alınmıştır. Eser, içinde metaforlarla süslenmiş olup dönemin iktidarına ve siyasetine dair birçok ipucu içermektedir. Günümüzde nadir bulunan Osmanlıca metinler arasında yer alan Perviz, Merve Köken'in araştırmaları ve çabalarıyla Türkçeye çevrilmiş ve şimdi tüm kitapçılarda Karakarga etiketiyle okuyucularla buluşmaktadır.
Arka kapak yazısında belirtilmiş olan Kayıp Kitaplar Kütüphanesi'nin yeni eseri, Türk edebiyatında fantastik öğelerin izini sürmekte. Celal Nuri İleri'nin 1916'da yazdığı Perviz, dönemin edebiyatında henüz kullanılmamış temaları içererek dikkat çekiyor.
Perviz, fantastik bir perspektifle iktidar kavramını ele alarak Türk edebiyatındaki önemli bir eksikliği dolduruyor. Osmanlı Devleti'nin son dönemine ait bu eser, modern Türk edebiyatının tarih çizgisine yeni bir boyut katma potansiyeline sahip.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Edebiyat konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam