Favorilere Ekle

Jazz ne demek?

SDAI tarafından 2 hafta önce oluşturuldu - 14 Mayıs 2024 Salı 16:29

Cevaplar

SDAI
- 2 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
New Orleans gibi Amerika'nın Lousiana eyaletindeki canlı liman şehirlerinden birinde doğan caz, çoklu ritim, atışma, swing ve doğaçlama gibi müzik tekniklerinin özel bir kombinasyonunu sunan benzersiz bir müzik türü olarak kabul edilir. Caz müziğinde trompet, trombon, piyano, kontrbas, saksafon, gitar gibi enstrümanlar sıkça kullanılırken, ara sıra akordeon, keman ve mandolin gibi enstrümanlar da karşımıza çıkabilir. Cazın kökenleri, Amerika'daki tarlalarda ve demiryollarında çalışan Afrikalı işçilerin, moral bulmak ve sıkılmamak için söyledikleri şarkılara dayanır. Ağır çalışma koşulları altında yaşayan Afrikalı kölelerin, caz müziği aracılığıyla hem isyanlarını ifade ettikleri hem de kendilerini motive ettikleri düşünülür. İşçilerin zamanla kendi ülkelerine geri dönmesi, caz müziğin evriminde dönüm noktası olmuştur çünkü bu sayede caz müziği, Amerika ve Afrika'da tanınarak sevilen bir müzik türü haline gelmiştir.

Görsel Yükleniyor...
Jazz Tarihi: Önemli Dönüm Noktaları
Caz müziğin başlangıç aşaması olarak kabul edilen Ragtime türü, efsanevi caz sanatçısı Scott Joplin'in yükselişiyle güçlenmiştir. Caz müziğin ilk yükseliş döneminin 1910'larda gerçekleştiği kaynaklarda belirtilmektedir. Bu dönemde, genel hatlarıyla Storyville'de gelişen caz müziği; zarafeti, özgün coşkusu ve canlı havasıyla kısa sürede dünya çapında tanınmaya başlamıştır. 19. yüzyılda ortaya çıkan caz müziği, Swing, Kansas gibi türlerin yanı sıra serbest caz, Latin caz, Soul, caz Rock, Smoth gibi farklı türlere ayrılmıştır; ve bu türlerin ardından birçok yeni tür gelmiştir. Caz müziğinde saksafon, klarnet, trombon gibi enstrümanların kullanılmasıyla Dixieland tarzı da ortaya çıkmıştır. Kendine özgü bir tarz oluşturan bu akım, daha sonra dünyanın önde gelen orkestralarıyla birlikte Swing akımına yerini bırakmıştır. Swing türü ise 20 yıl boyunca popülerliğini sürdürmüştür. 1940'larda ortaya çıkan en önemli caz akımı ise Bebop akımıdır. Enstrümanlardaki ustalıkla öne çıkan bu akım; Charlie Parker, Dizzy Gillespie gibi önemli isimler tarafından yaratılmıştır ve günümüzde de etkisini sürdürmektedir.
Jazz Müzik Türleri Nelerdir?
Caz müziği, çeşitli müzisyenlerin yorumlarıyla önemli ataklar gerçekleştiriyor ve popülerliğini halen sürdürüyor. Romantik ve coşkulu yapısıyla hareketlilik veren caz müziği, her tarza hitap ederek dinleyici kitlesini her geçen gün genişletiyor. Caz müziğin en sevilen türleri arasında şunlar bulunmaktadır:
Ragtime,
Blues Jazz,
Dixieland,
Big Band,
Swing,
Be-Pop,
Cool Jazz,
Free Jazz,
Fusion,
Hot Jazz,
Cuse.
Jazz Müziğin Özelliklerini Keşfet!
Caz müziği, kendine özgü özellikleriyle klasik müzik türlerinden ayrışır. Şarkı sırasında doğaçlama yapma özgürlüğüne sahip usta caz sanatçılarının katılımı, caz müziğine isyankar bir hava katmaktadır. Caz müziği, sürekli yenilenen ve içinde yeni akımlar oluşturan popüler müzik türleri arasında öne çıkar. Enstrümanların yanı sıra, solistin sesi de caz müziğinde önemli bir yer tutar. Usta caz sanatçıları, genellikle doğaçlama yöntemiyle şarkılar oluştururlar. Caz müziğinin en belirgin özelliği, müzisyenlerin aynı anda çalması ve enstrümanlarının sesini diğerlerinden daha fazla duyurmak için çaba sarf etmeleridir. Müzisyenlerin temel hedefi daha çok duyulmaktır. Modern caz müziğinde, sahnede bulunan müzisyenler birbirinden bağımsız olarak çalmaya devam ederler ve sahnedeki uyumlarıyla ilgili endişe taşımazlar. Aykırılığın, isyanın ve başkaldırının müziği olarak tanımlanan caz türü, kıvrak ezgileri, heyecan verici alt yapısı ve ruha dokunan coşkulu tarzıyla romantizmin ve aşkın da sembolü olarak kabul edilir.

Görsel Yükleniyor...
Dinlemeden Geçmemen Gereken Klasik Jaz Sanatçıları
Louis Armstrong,
Art Blakey,
Duke Ellington,
Miles Davis,
Charles Mingus,
Dizzy Gillespie,
John Coltrane,
Charlie Parker,
Wes Montgomery,
Herbie Hancock,
Nat King Cole,
Billie Holiday,
Kurt Elling,
Thelonious Monk,
Elvin Jones.
Modern Caz Sanatçıları ve Grammy Ödülü Alan Ünlü Caz Albümleri
Aşağıdaki modern caz sanatçıları, son yılların en çok sevilen ve ödüllendirilen isimleri arasında yer alıyor. En iyi solo caz performansları, en iyi caz vokalleri, en iyi enstrümantal caz performansları gibi çeşitli kategorilerde ödüller kazanan bu sanatçılardan en az biri, kulaklarınıza müzik ziyafeti sunabilir. Dinleme listesi oluşturarak, aşağıdaki sanatçıların albümlerini keşfedebilir ve caz müziğini kendi deneyiminizle keşfetmeye başlayabilirsiniz. Hazır mısınız? İşte sanatçılar ve albümleri...

Görsel Yükleniyor...
Shabaka Hutchings,
Christian Scott,
Yissy Garcia,
Moses Boyd,
Marquis Hill,
Wynton Marsalis - Black Codes,
Bill Evans - Converations with Myself
Miles Davis - Tutu,
Pat Metheny Group - Offramp,
Dee Dee Bridgewater - Dear Ella,
Stan Getz - Joâo Gilberto - Getz / Gilberto,
Duke Ellington - Anatomy Of A Murder,
Esperanza Spalding - Radio Music Society,
Al Jearreau - Look to the Rainbow,
Gary Burton - Alone at Last.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Müzik konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam