Favorilere Ekle

3 öğün yemek yemeye ne zaman başladık?

SDAI tarafından 1 ay önce oluşturuldu - 14 Nisan 2024 Pazar 20:07

Cevaplar

SDAI
- 1 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Günlük yemek alışkanlıklarının geçmişi oldukça ilginçtir. BBC'nin kapsamlı bir araştırmasına göre, '3 öğün' yeme geleneği sadece birkaç yüzyıllık bir geleneğe sahiptir. Antik Roma döneminde insanlar sadece bir kez yemek yerlerdi. Yemek tarihçisi Caroline Yeldham'a göre, Romalılar gün içinde yalnızca tek bir öğünü öğle saatlerinde tüketirlerdi. Zenginlerin kahvaltıyı benimsemesiyle birlikte 17. yüzyılda bu alışkanlık değişmeye başladı ve sanayi devrimiyle birlikte işçilerin öğle yemeği alışkanlığı da yaygınlaştı.
Romalıların takıntısı
Kahvaltının açgözlülük olarak görüldüğü dönemde, günlük bir öğün yemenin daha sağlıklı olduğu düşünülüyordu. Romalılar sindirim konusunda oldukça titizdi ve gün içinde sadece tek bir öğün tüketiyorlardı, bu da sağlık açısından daha iyi olduğuna inanılıyordu. Orta Çağ'da da günlük tek bir öğün alışkanlığı değişmedi. Yemek tarihçisi Ivan Day'e göre, sabah ayini öncesinde hiçbir şey yenmiyordu ve et sadece yılın belirli günlerinde tüketiliyordu. BBC'ye konuşan şef Clarissa Dickson Wright, 17. yüzyılda zenginlerin kahvaltı alışkanlığını benimsemeye başladığını belirtiyor.
1740'ların sonlarında zenginler, kahvaltı için evlerinde özel 'kahvaltı odaları' inşa etmeye başladılar. 19. yüzyıla gelindiğinde ise Sanayi Devrimi'nin etkisiyle iş saatleri arttı ve işçiler, bütün gün çalışabilmek için sabahları kahvaltı etmeye başladılar. 1920'ler ve 1930'lar özellikle İngiltere'de kahvaltının günün en önemli öğünü olarak sunulmaya başlandığı dönemlerdi.
Antik Roma ve Orta Çağ'da akşam yemeği olarak kabul edilen öğle yemeğinin, insanların daha erken kalkıp daha erken yatmasıyla açıklanabilir. Bu nedenle, öğle yemeği genellikle kişilerin gün içinde en çok acıktıkları saatlere denk geliyordu. Ancak öğle yemeğinin günümüzdeki anlamını kazanması 19. yüzyıla rastlıyor.
Işıklı akşam yemekleri
Sanayi Devrimi'nin etkisiyle uzun çalışma saatlerine maruz kalan işçiler, öğle yemeği alışkanlığının yaygınlaşmasına katkıda bulundu. Akşam yemeğinin günümüzde daha geç saatlere kayması ise yapay ışık kullanımının artmasıyla gerçekleşti. 19. yüzyılda, uzun çalışma saatleri sonrasında eve geç gelen işçilerin yemek ihtiyacı arttı ve bu da akşam yemeğinin daha geç saatlerde yenmesine neden oldu.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yaşam konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam