Favorilere Ekle

Sigara içmek ve regl ağrıları arasında bir ilişki var mı?

SDAI tarafından 1 ay önce oluşturuldu - 5 Nisan 2024 Cuma 11:40

Cevaplar

SDAI
- 1 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Avustralya'da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, sigara içen kadınların adet dönemi sancılarını çekme olasılığının, sigara içmeyen kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan kadınlar arasında sigara içenlerin, regl ağrılarının şiddetinin ve günlük sigara tüketim miktarının artmasıyla birlikte ağrıların da arttığı gözlemlendi.
Lenox Hill Hastanesi'nde kadın doğum uzmanı olan Jennifer Leighdon Wu, sigara içmenin regl ağrılarını tam olarak nasıl artırabileceğine dair net bilgi olmamasına rağmen, rahme giden oksijenin kısıtlanmasının bu duruma neden olabileceğini vurguluyor. Wu, araştırmada doğrudan yer almasa da şunları ekliyor:
"Sigara içmenin vazokonstriksiyona, yani kan damarlarının daralmasına yol açtığını biliyoruz. Bu durum, rahimdeki damarlarda meydana geldiğinde ağrıya neden olabilir."
Tobacco Control dergisinde yayımlanan bir çalışma, 9.067 kadının ortalama 13 yıl boyunca takip edildiğini ortaya koydu. Araştırmanın başlangıcında 18 ila 23 yaşları arasında olan kadınların %25'inin dismenore yaşadığı ve yaklaşık %25'inin de sigara içtiği belirlendi.
Araştırma süresince kadınların yaklaşık %14'ünün adetlerinin %70 ila %80'inde şiddetli sancılar yaşadığı görüldü. Bu grup, araştırmacılar tarafından "kronik" dismenore grubu olarak sınıflandırıldı.
Çalışmada, daha önce sigara içmiş olan kadınların kronik regl ağrısı çekme olasılığının daha önce hiç sigara içmemiş kadınlara göre %33 daha yüksek olduğu bulundu. Çalışma sırasında sigara içenler içinse bu oranın hiç içmemiş olanlara göre %41 daha fazla olduğu tespit edildi. Üstelik bu oranlar hesaplanırken dismenoreye neden olabilecek sosyal faktörler, yaşam tarzı ve üreme faktörleri de dikkate alındı.
Araştırmacılar ayrıca sigaraya daha erken başlamanın kronik regl ağrısı çekme olasılığını artırdığını buldu. Sigaraya 13 yaşından önce başlayan kadınlar için bu risk %59 daha fazla iken, sigaraya 14 veya 15 yaşlarında başlayanların ağrılı regl dönemleri geçirme olasılığının %50 daha yüksek olduğu belirlendi. Queensland Üniversitesi'nden araştırma lideri Dr. Hong Ju, araştırma sonuçlarının genç kadınları sigara içmemeye teşvik edebileceğini düşünüyor. Ju ve meslektaşları, araştırma raporunda da şunları belirtti:
"Araştırmamız sigara içmenin regl döngüsünün devam ettiği yıllar boyunca ağrı çekmeye sebep olabileceğini gösteriyor. Bu da genç kadınların sigara içmekten kaçınması için iyi bir neden olabilir."
Araştırmacılara göre, regl ağrısı üreme çağındaki kadınların %91'ini etkiliyor. Kadınların %2 ila %29'u ise sancıların okula veya işe gitmelerini engelleyecek kadar şiddetli olduğunu belirtmiş. Wu, bu istatistiklerle ilgili olarak şunları ifade ediyor:
"Dismenorenin neden olduğu ekonomik kayıplar büyük. Kadınlar, aylık olarak bir veya iki gün boyunca iş yapamaz hale gelebilir ve bu, iş gücünde önemli bir kayıp anlamına gelir."
Ayrıca, Wu genç yaşta sigaraya başlayanların daha büyük bir risk altında olmasının hormonal nedenlerden kaynaklanabileceğini belirtiyor:
"Ergenlik döneminde vücudu etkileyen birçok hormon aktif hale gelir. 13 yaşından önce sigaraya başlamak, bu normal hormonal döngüyü bozabilir. Bu, genç kadınların neden yoğun regl ağrıları çektiğini açıklayabilir."
Ancak, bu tür gözlemsel çalışmaların sigara içmenin regl ağrısını doğrudan kanıtlayamayacağına dikkat çekmek önemlidir. Sigarayı bırakmanın ağrıları hafifletip hafifletmeyeceği konusu ise belirsizliğini koruyor. Ju, bu konuda şunları söylüyor:
"Biz bu konuda bir ön çalışma yaptık ve sigarayı bırakan kadınların regl ağrılarının azalma olasılığının devam edenlere göre daha yüksek olduğunu bulduk. Ancak, hipotezimizin kesin olarak doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor."
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Cinsellik konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam