Favorilere Ekle

Dünyanın En Pahalı 10 Ahşabı

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 20 Ağustos 2021 Cuma 13:37

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce
Ahşabın pahalı olup olmadığını bilmek için uzman olmaya gerek yok. Ahşabın değerini etkileyebilecek birkaç faktör vardır ancak en önemli sebep genellikle ne kadar nadir bulunduğudur. Afrika ve Hindistan en pahalı ağaçların bulunduğu yer olduğu için şanslıdır.
Ahşabın fiyatına katkıda bulunan istisnailik, dayanıklılık, kullanım ve dayanıklılık özelliklerinin yanı sıra, ahşapla çalışmak ne kadar zorsa, o kadar yüksek fiyatı olur.
İşte dünyanın en pahalı 10 ahşabı...

1. Bubinga Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Bubinga, Honduras Rosewood ile aynı özelliklere sahiptir. African Rosewood adıyla da bulunabilir. Bu ağaç genellikle Kongo, Angola ve Gabon gibi Batı Afrika ülkelerinde bulunur. Mobilya, doğrama, dekoratif lambri ve döşeme yapımında kullanılabilir, bu da onu çok yönlü kılar. Üzerine Tung konulduğunda da kırmızının farklı tonlarına dönüşebilir. Bubinga'nın bir tahta ayağı 19 dolar civarındadır, ancak bu listedeki diğer ağaçlardan daha az maliyetlidir.

2. Abanoz Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Güzel koyu rengiyle tanınan bu ahşap, inkar edilemez derecede dayanıklıdır ve çok uzun süre dayanabilir. Bıçak, tarak müzik aletleri ve bardak gibi bazı materyallerde de bulunabilir. Abanoz, en nadir ağaç türlerinden biridir. Afrika'da bulunur ve kilogram başına 10.000 dolardan başlayan fiyatlarla satılır.

3. Menekşe Ağacı Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Menekşe Ağacı yalnızca Orta Amerika'da bulunabilir, bu da onu olağanüstü kılar ve değerine değer katar. Başlangıçta kahverengi renkte, ancak kesildiğinde ışık nedeniyle yavaş yavaş menekşe rengine veya mor renge dönüşür.
Birinin onunla çalışabilmesi, hatta onu düzleştirmesi çok çaba gerektirir. Bu nedenle Violet Wood'u bir sanat eserine dönüştürmek için doğru araçlar gereklidir. 10 ila 40 dolar arasında bir fiyat aralığı ile gerçekten pahalıdır. Bununla birlikte, bu ahşap dayanıklı ve aynı zamanda suya dayanıklıdır, bu da değerine değer katar.

4. Kokobolo Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Cocobolo, düzensiz çizgileri ve kırmızımsı kahverengi veya turuncu rengiyle bilinir. Heartwood, kesildikten sonra rengini değiştirebilen özellikleri nedeniyle insanların genellikle kullandığı şeydir. Bu ahşap suya dayanıklıdır ve mobilya, müzik aletleri ve benzerlerini yapmak için en iyi seçimdir. Bu ahşap, olağanüstü görünümünün yanı sıra çiçek kokusuyla da bilinir. Bir parça Cocobolo'nun fiyatı yaklaşık 600 dolardır. Bu ahşabı bulmak da zordur ve sadece Orta Amerika ve Meksika'da yetişir.

5. Dalbergia Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Bu ahşabın en pahalı türü Hindistan'ın yoğun ormanlarında bulunabilir ve bu da onu elde etmeyi zorlaştırır. Onunla çalışmak mükemmel beceriler gerektirir. Bunu yapabilecek kişiyi aramak samanlıkta iğne aramak gibidir. Bu nedenlerden dolayı, Dalbergia'nın bir ayağı en az 16 dolardır. Ayrıca Brezilya'da daha ucuz fiyatlara satılabilmektedir. Ahşap, mobilya söz konusu olduğunda olağanüstüdür.

6. Hint Sandal Ağacı Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Bu ahşabın fiyatı, her ton için 35.000 ila 85.000 $ arasındadır. Dünyanın en pahalı ağaçlarından biri olarak kabul edilir. Hint Sandal Ağacı Filipinler, Çin, Hindistan, Avustralya ve Endonezya'da bulunabilir ve koyu gri, kahverengi ve kırmızı olmak üzere farklı tonlarda gelir. Bu ağaç çoğunlukla mobilya ve oymacılıkta kullanılır. Ahşabın iyi yanı, nadir olması ve dayanıklılık vaat etmesidir. Ne yazık ki, bu tür ahşaplar, kontrolsüz ve yasadışı hasat nedeniyle günümüzde daha nadir bulunur. İyi haber şu ki, bazı ülkeler bu ağacı korumak için üzerlerine düşeni yapıyor. Örneğin Hindistan, korumak için bu ahşabın ihracatını engellemektedir.

7. Agarwood Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Kilosu 100$ olan Agarwood, World Atlas'ın da belirttiği gibi, dünyadaki en abartılı doğal malzemelerden biri olarak kabul ediliyor. Ağaç Myanmar, Laos, Tayland, Himalayalar ve Kuzey Hindistan'da bulunabilir. Bu ahşabın benzersiz yanı, belirli bir tür küf tarafından enfekte olduğunda en pahalı hale gelmesidir. Bu nedenle renk değişimi gerçekleşir ve ahşabın kendine has kokusunun ortaya çıkması sağlanır. Söz konusu ahşabın ithalatında Suudi Arabistan ve Endonezya pazarın önde gelen ülkeleridir. Ayrıca, Agarwood'dan elde edilen yağ, çeşitli ülkelerde tıpta ve bazı dini ritüellerde de kullanılmaktadır.

8. Lignum Vitae Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Lignum Vitae Güney ve Orta Amerika'da yetişir. Parça parça satılan diğer ağaçların aksine bu ağaç ağırlığına göre satılır. Bu, dünyadaki en ağır ağaçlardan biridir ve ortalama yarım kilosunun fiyatı yaklaşık 5 dolardır. Bu ucuz gibi görünebilir, ancak zanaatınızı yapmak için muhtemelen birkaç kilo Lignum Vitae'ye ihtiyacınız olacak, bu da onu pahalı hale getirecektir.

9. Pink Ivory Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Uzun zaman önce, Pink Ivory'yi yalnızca Zulu kralı kullanabilirdi. Bunu kullanmaya cesaret eden insanlar ölüm cezasına çarptırıldı. Bugün, birkaç uzman bu ahşabın elmaslara kıyasla nadir olduğunu iddia ediyor. Bu ağaç, Güney Afrika, Mozambik ve Zimbabve'de bulunabilir. Ahşabı kullanmanın cezası kaklmış olsa da, ancak kilogram başına 10.000 dolardan başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bu fiyatlarla bu ahşaba sahip olabilmek bir lükstür. Pink Ivory adından da anlaşılacağı gibi pembenin farklı tonlarına sahiptir. Bu ahşap esas olarak oymacılık, bıçak sapı, bilardo ipuçları vb. yerlerde kullanılır.

10. Afrika Siyah Ahşabı


Görsel Yükleniyor...
Fiyatı, 9.000$ ile en az 13.000$ arasında değişmektedir. Senegal, Güney Afrika ve Eritre'de bulunan bu ağaç türü aynı zamanda dünyadaki en pahalı ve en nadir ahşaplardan biri olarak bilinir. African Black Wood, gitar ve klarnet gibi bazı enstrümanlarda kullanılmak için mükemmeldir. Ancak, yasadışı sömürü ve küresel ısınma nedeniyle, bu ağaç artık IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'ne dahil edilmiştir ve tamamen yok olma tehlikesi ile baş başadır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

1
1
0
0
0
1
0
1
Doğa konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam