Favorilere Ekle

Sarımsak neden kokar?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 30 Haziran 2019 Pazar 07:11

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
Sarımsak ismi eski Türkçe’deki ‘sarmusak’tan gelir. Bu nedenle sarımsak değil de sarımsak demek daha doğru olur. Sarımsak, soğanın yakın akrabasıdır. Pırasa da ‘allium’ denilen bu ailenin bir üyesidir.
Sarımsağın anavatanı Hindistan olarak biliniyor. Tarihin ilk çağlarında Sümerler ve Mısırlılar tarafından ilaç olarak kullanılmış, yemeklere verdiği lezzet özelliği daha sonra anlaşılmıştır.
Yunan uygarlığında, karşılaşacakları vampirlere karşı kullanmaları için Olimpiyat atletlerinin yanına verilmiş, bu inanç ortaçağ Avrupa’sında da kabul görmüş, kurt adamlar ve vampirler gibi şeytani güçlere karşı boyunlara ve evlerin duvarlarına asılmıştır.
Yunan ve Roma imparatorluklarında asiller, kokusu nedeniyle sarımsağa burun kıvırmış, yiyenler tapınaklara sokulmamış, ona ‘pis kokulu gül’ adı verilmiştir. Brahman rahiplerinin sarımsak yemeleri yasaklanmıştır. Orta Çağ'da İspanyol kraliyet aileleri, İngiliz soyluları ve sonradan Amerika’ya yerleşen koloniler de sarımsak düşmanı olarak vampirlerin tarafında yer almışlardır.
Asırlar boyu kokusu nedeniyle itilip kakılan sarımsağın insan sağlığı üzerindeki mucizevi olumlu etkileri, sonunda biraz geç de olsa fark edilmiş, sarımsak ilaç endüstrisinde yerini almış, gıda uzmanlarının en çok önerdikleri bir yiyecek haline gelmiştir.
Sarımsağın kokusu, bünyesindeki kükürtten kaynaklanıyor. Aslında bir diş sarımsak kokusuz bir kükürt bileşiği içeriyor. Bu bileşik, sarımsak kesildiğinde, ezildiğinde ya da çiğnendiğinde, hava ile temas edip ‘diallyl sulphide’ denilen başka bir kükürt bileşiğine dönüşüyor.
Sarımsağa ünlü kokusunu veren ‘diallyl sulphide’ geçici bir bileşik olup, pişirme karşısında bozulur bu da sarımsağın antibiyotik etkisini kaybetmesine yol açar.
Sindirim yoluyla kana karıştığından, nefes ve ter yoluyla dışarı atılırken çevreye yayılan bu kuvvetli ve keskin kokuyu yok etmenin bir yolu, soyar soymaz, hava ile temas etmesine fazla zaman bırakmadan yemektir. Yedikten sonra bir tutam maydanoz veya kahve tanesi çiğnemek de kokuyu önler.
Son zamanlarda piyasaya sürülen sarımsak tabletleri, özel bir madde ile kaplı olduklarından midede hazmedilinceye kadar koku salmazlar. Sarımsağın kokusunun yanında küçük bir kusuru daha vardır. Lahana, fasulye, soğan gibi yoğun bağırsak gazlarına sebep olur.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Gıda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam