Favorilere Ekle

Makeup Makyaj Nasıl Yapılır

Makale tarafından 1 yıl önce oluşturuldu - 26 Mart 2023 Pazar 17:17

Cevaplar

Makale
- 1 yıl önce
Bireyin kendi istediği doğrultusunda kozmetik ürünler yardımıyla yüz şeklini dikkate alarak kusurlu olduğunu düşündüğü bölümleri kapatıp yüzün daha güzel bölümlerini ön plana çıkardığı uygulamaya makyaj denir.

Görsel Yükleniyor...

Makeup Makyaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle işe başlarken eski makyaj silinmelidir. Eğer önceki gün yapılan makyaj ile yatıldıysa mutlaka yüz iyice temizlenmelidir. Eski makyajın üzerine yapılan yeni makyaj kalıp gibi görünür ve temi bir yüze yapılan makyajla aynı görünüme sahip olmaz. Ayrıca bu aşama gözeneklerin tıkanmaması için oldukça önemli bir aşamadır. Makyaj kalıntılarından kurtulmak için iyi bir makyaj temizleme jeli veya köpüğü gerekir. Bunun yanı sıra bebek yağı da kullanılabilir. Bebek yağı birçok makyaj temizleyicisinin yanı sıra alkol ve paraben içermediğinden yüz gibi oldukça hassas bir yapı için uygundur.2. aşama ise yüz yıkanmalıdır. Yüzü yıkarken cildimize oldukça nazik davranmalı ve tahriş etmemeliyiz. Bu aşamada iyi bir nemlendirici oldukça etkili rol oynar. Cilt tipi ne olursa olsun yıkamadan sonra yüz iyice nemlendirilmelidir.3.asama ise baz uygulama aşamasıdır. Mutlaka makyajdan önce yüze baz uygulamalıdır. Bazın amacı makyajın kalıp görünümü ortadan kaldırmak ve kalıcılığını arttırmaktır. Eğer o günkü aktivite yoğun olacaksa terleme, koşma gibi baz uygulanması şarttır.4. Aşama fondöten sür. Fondöten türleri her ne kadar farklı olsa da uygulama şekli birdir. Fondöten türleri sıvı, krem ve toz olmak üzere ayrılır. Bunların amacı cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktır. Fondöteni uygulamak için fondöten fırçası veya nemli bir makyaj süngeriyle uygulanmalıdır. Gerekirse boynuna ve kulak memelerine dahil olmak üzere gözden kaçmaması gereken ufak noktalara da dikkat edilmeli ve uygulanmalıdır.

Fondöten Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Fondötenin rengi kişinin doğal ten renginle aynı olmalıdır. Yüzünün vücudunun geri kalanından farklı bir renkte görünmemesi için fondötenin göğsün ve boynunla aynı tonda olması gerekmektedir. Çeneyle boynun arasında bariz bir çizgi olmaması gerekir. Ten rengine uygun bir fondöten seçimi her zaman oldukça faydalıdır.5. Adım Kapatıcı uygulamaktır. Kapatıcının amacı leke veya gözaltındaki koyu halkalardan kaynaklanan ton farklılıklarını ortadan kaldırmak ve cilde pürüzsüz, sağlıklı bir görünüm vermektir. Ayrıca yüzdeki karanlık bölgeleri aydınlatmak için cilt tonundan biraz daha açık bir kapatıcı kullanmak daha mantıklıdır. Bunun için lazım olan bir kapatıcı fırçasıdır. Eğer kapatıcı fırçası yoksa parmakları kullanarak kapatıcıyı gözaltı bölgene aşağı bakan bir üçgen şeklinde sürebilir, burundan aşağı doğru, çeneye, alın ortasına ve üst dudağının üstünde kalan bölgeye doğru uygulanmalıdır. Kızarıklık olan bölgelerde veya sivilce ya da siyah nokta olan bölgeler için cilt tonuna uygun bir tonda kapatıcı kullanılmalıdır. Kapatıcı ve fondöten arasında pürüzsüz bir geçiş ve profesyonel bir görünüm sağlamak için kapatıcıyı iyice yedirmek gerekir.6.Aşama ise kapatıcı ve fondöteni sabitlemek. Bu aşama isteğe bağlı bir aşamadır. Ancak çizgisiz ve pürüzsüz bir görünüm için mutlaka uygulanması gereken bir aşamadır. Bunun için toz pudra kullanılabilir. Her ne kadar makyaj kadın işidir denilse de erkekler de yapar.

Görsel Yükleniyor...

Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toz pudrada renk seçeneği yoktur. Her cilt tipi ve rengi ortak bir pudra kullanılabilir. Bu aşamanın en önemli yanı sıvı fondöten kullananlar içindir.7.Adım aydınlatıcı uygulamaktır. Fondöten ve kapatıcı aşamalarından sonra yüzün her yeri aynı görünüme sahip olacaktır. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak için yüzün belirli bölgelerine aydınlatıcı uygulanmalıdır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

1
0
0
0
0
0
0
0
Moda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam