Favorilere Ekle

Dünyanın en çok tüketilen çay çeşitleri nelerdir?

SDAI tarafından 9 ay önce oluşturuldu - 8 Ağustos 2023 Salı 21:03

Cevaplar

SDAI
- 9 ay önce
Çay Türk kültürünün önemli bir parçasıdır ancak ilk ortaya çıkışı Türkler ile olmamıştır. Çin’de keşfedilen çay zamanlar Japonya’ya sonra da Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır. Türkler çay ile 19. yüzyılda tanışmş ve 1924’te de çay yetiştiriciliği girişimlerine adım atılmıştır. İşte günümüzde Karadeniz’den yükselen mis gibi çay kokularının kısa tarihçesi böyledir.
Biz en çok siyah çayı tüketiyor olsak da aslında çay çeşitleri isimleri çeşit çeşittir. Yavaş yavaş adı duyulmaya başlanan yeşil çay ve beyaz çayın yanında Oolong ve Rooibos çayları da dünyanın farklı yerlerinde oldukça meşhurdur. Ek olarak yeşil çay çeşitleri arasında çok popüler olan matcha da oldukça yaygındır. Bu temel türlerin yanında hepimizin bildiği birçok farklı bitki ve meyve çayları da bulunmaktadır.
Çay Çeşitleri: Dünyanın En Çok Tüketilen 7 Çayı:

Görsel Yükleniyor...
1) Siyah Çay
Dünyadaki en popüler çay olan siyah çay Camellia Sinensis isimli bitkinin yapraklarının kurutulmasıyla elde edilmektedir.
Çayın tadı yetiştiği yere, hasat zamanına ve üretim şekline göre değişebilmektedir.
Çayın demleme şekliyle ilgili birçok farklı yöntem önerilse de genelde 3-4 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Siyah çayın içindeki kafein diğer çay çeşitlerine göre oldukça yüksektir ve bu yüzden uyarıcı bir etkisi vardır.
Yapılan farklı araştırmalara göre siyah çayın kalp ve damar rahatsızlıklarına, kansere ve böbrek taşı oluşumuna karşı koruyucu etkisi olduğu söylenmektedir.

Görsel Yükleniyor...
2) Beyaz Çay
Beyaz çay ismini yapraklarının alt kısmında bulunan beyaz tüycüklerden ve demlendikten sonra ortaya çıkan parlak sarımsı renkten almaktadır.
Vakti zamanında bir Çin imparator bu çayı zerafetin simgesi ilan etmiştir. Uzun yıllar boyunca Çin’in gizli tuttuğu beyaz çay artık dünyada farklı yerlerde de tüketilmektedir.
Beyaz çayın 70 derece sıcak suda 2-3 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Beyaz çay diğer çaylara göre daha çok antioksidan içermektedir, bu yüzden de hastalıklara karşı yüksek bir koruyuculuğa sahiptir.

Görsel Yükleniyor...
3) Yeşil Çay
Doğal çay çeşitleri arasında ülkemizde de yaygınlaşan bir diğer tür ise yeşil çaydır. Yeşil çay normal siyah çayın üretildiği bitkiden elde edilmektedir. Aradaki fark ise fermantasyon olmamasıdır.
Farklı çiçek türleriyle de zenginleştirilebilen yeşil çayın ortalama 80 derece suda demlenmesi önerilmektedir.
Yani kaynattığınız suyu biraz beklettikten sonra yeşil çayınızı demleyebilirsiniz.
Tadı biraz keskin olan yeşil çay sert içimli içeceklerden hoşlananlar için daha uygundur.
Yeşil çay içindeki özel maddelerle vücudun direncini artırır. Kafein sayesinde de kişinin enerjisini yükseltmektedir. Diyetlerde de sıkça tercih edilen içeceklerden biridir.

Görsel Yükleniyor...
4) Oolong Çayı
Çay bitkisinin yapraklarının farklı tarzda kurutulup, yarı fermente edilmesiyle elde edilen Oolong çayının sertliği siyah çay ile yeşil çay arasındadır.
Hafif bir kavurma işleminden de geçen bitkiden demlenen çayda yumuşak bir kestane aroması oluşmaktadır.
Çin ve Tayvan’da oldukça popüler olan içecek ülkemizde de git gide yaygınlaşmaktadır.
Oolong faydaları arasında en çok bilinenleri kalp sağlığını koruması, kan şekerini dengelemesi ve cildi güzelleştirmesidir.

Görsel Yükleniyor...
5) Rooibos Çayı
Türkiye’de nasıl siyah çay popülerse Güney Afrika’da da Roobis çayı meşhurdur. Demlenince kırmızı bir rengi olan çayın aroması yoğun ama içimi hafiftir.
Mineral bakımından zengin olan Rooibos kafein de içermediği için çocukların bile rahatlıkla tüketebileceği bir çay çeşididir.
Tadı odunsu ve hafif ballı vanilya aromalı olarak nitelendirilmektedir.
Bu çayın da diğer birçok çay gibi ortalama 80 derece suda 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Rooibos çayının en önemli yararı kişiyi rahatlatmasıdır. Tansiyonu dengeleyen bu kırmızı içecek stresi azaltarak rahat bir uyku çekilmesini kolaylaştırmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
6) Bitki Çayları
Bitki çayı olarak adlandırılan kategoride sayısız çay türü bulunmaktadır. Bu çay çeşitleri ve faydaları da saymakla bitmez.
Hastalandığımızda bizi ayağa kaldıran ıhlamurdan, mide sorunlarını çözen nane-limona, uyku sorunlarını çözen melisadan, sistite iyi gelen maydanoz çayına kadar geniş bir yelpazede yer alan bitki çaylarının hepsinin tadı da faydaları da farklıdır.
Bitki çayı demlemenin en geleneksel yolu kaynamış suya bir tutam istediğiniz bitkiyi koyduktan sonra kapalı şekilde 5-10 dakika bekletmektir.
İsterseniz bitki çayınızı zenginleştirmek için bal, limon, çubuk tarçın ve şerbetçi otu kullanabilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
7) Meyve Çayları
Bitki çayları kadar zengin bir başka çay kategorisi de meyve çayı kategorisidir.
Haydi, meyve çaylarının genel faydalarını kısaca sıralayalım. Elma çayı bağışıklığı güçlendirir, kolesterolü düzenler, sindirim sistemini rahatlatır. Kırmızı meyve çayı kanserle ve alzhemier ile savaşır, antioksidan özelliğiyle hücreleri korur. Kuşburnu çayı kansızlığa iyi gelir, cildi güzelleştirir, enerji verir, kabızlığı önler.
Not: Meyve çaylarının kaynamış suda 5 dakika kadar demlenmeye bırakıldıktan sonra içilmesi tavsiye edilir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yemek konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam