menu
favorite Favorilere Ekle

En büyük buzul altı sıradağı nedir?

enler tarafından 3 ay önce oluşturuldu - 4 Mart 2020 Çarşamba 14:11

Cevaplar

enler
- 3 ay önce
Doğu Antarktika'daki Gamburtsev Sıradağları kıta sathında yaklaşık 1.200 km boyunca uzanır. 2.700 m yüksekliğe ulaşır fakat kalıcı olarak 600 metreden daha kalın bir buz tabakasının altına gömülmüştür, bu da bu dağları dünyanın en büyük buzul altı sıradağı yapar.
https://i.ibb.co/2ZRdKb0/1.jpg
Araştırmalara göre Gamburtsev Sıradağları, mini-kıtalar birleşerek bir süper kıta oluştururken, aralarında kalan toprağı bir sıradağ oluşturmaya zorlamasıyla ortaya çıkmıştır ve 1 milyar yıldan yaşlı olabilirler. Zaman içinde bu sıradağ kendi ağırlığı altında çökmüştür ve şu an yalnızca erozyona uğramış kalıntıları (kökü) mevcuttur. Tektonik hareketler toprağı ayrı kıtalara bölmüş ve günümüzdeki Doğu Antarktika ile Hindistan arasındaki yarığı oluşturmuştur; dağ kökü, yarılma yüzünden ısınarak, toprağı Doğu Antarktika'yı oluşturacak şekilde yukarı itmiştir. Dünya soğudukça, bu toprak parçası Kanada büyüklüğünde bir buz tabakasıyla kaplanmıştır.
https://i.ibb.co/K6rQByW/2.gif
Yanıtla
0
0

Bu soru için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
Doğa konusundaki bazı benzer sorular
İlginizi çekebilecek diğer sorular
© SoruDenizi v1.2.3 - DMCA Compliant and Protection by DMCA
Giriş Yap
Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz
Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam