favorite Favorilere Ekle

Belçika çikolatasının özelliği nedir?

SDAI tarafından 1 ay önce oluşturuldu - 30 Temmuz 2023 Pazar 23:38

Cevaplar

SDAI
- 1 ay önce - Son Düzenleme: 1 ay önce
Olmekler tarafından bulunduğu düşünülen çikolatanın kaderi, Amerika'nın keşfiyle tümüyle değişti. Amerika'nın en eski yerleşimcilerinin dinsel törenlerde baharatlarla sıcak olarak olarak tükettiği çikolata, kıtadaki kolonileşme sonrasında Avrupa'ya, Avrupa'dan da tüm dünyaya yayıldı. İsviçrelilerin modern çikolatayı üretmeleri yanıltmasın. Özellikle el yapımı çikolatalar söz konusu olunca Belçikalılar da oldukça iddialı. Hatta gurmelerin hatırı sayılır bir kısmı, dünyanın en iyi çikolatasını Belçikalıların yaptığını savunuyor. Kısacası, İsviçreliler ve Belçikalılar çikolata konusunda yüz yılı aşkın bir zamandır rekabet ediyor.
Yoğun kakao aromasına bayılıyorsanız Belçika çikolatası favoriniz olabilir. Belçika çikolataları, diğer çikolatalara kıyasla daha fazla kakao bileşeni içeriyor. Belçikalı üreticiler, sadece yüksek kaliteli kakao çekirdekleri kullanıyor. Belçika yasaları da kullanılan kakao yağı yüzdesinin %35'in altına düşmesinin önüne geçiyor ve kakao yağının yanında sadece tereyağı gibi yüksek kalitede yağların kullanımına izin veriyor. Bu nedenle, özellikle bitter gibi keskin lezzeti olan çikolatalarda rakipsiz bir lezzet sunuyor.
Belçikalıların pralin ve trüfün mucididir. Pralin ve trüfü bulmaları, el yapımı çikolatalarda benzersiz çeşitliliğe ulaşmalarına zemin hazırlamış. İstiridye kabuğu formu Belçika çikolataları ile özdeşleşse de farklı biçim ve ebatlarda çeşitleri bulunuyor. Tereyağı kullanılarak hazırlanan iç dolguyla zenginleştirilen çikolatalar, yoğun kakao lezzetine yumuşak bir dokunuş katıyor.
Brüksel'de, 2000'in üstünde el yapımı çikolata dükkanı bulunuyor. Üstelik, Brüksel'deki çikolatacıların çoğu köklü bir geçmişe sahip. Belçika'nın en iyi çikolata ustaları Brüksel'deki dükkanlarında çikolata dünyasına yeni lezzetler katmak için çabalıyor. Belçika'yı ziyaret edenler, Brüksel çikolata dükkanlarına uğrayarak birbirinden değişik lezzetleri yerinde deneme fırsatı yakalıyor.
Belçika, dünyada ün salmış çikolata üreticisi Godiva'nın merkezi. Kökeni 1926'ya dayanan Godiva, orijinal lezzetini koruduğundan mıdır bilinmez, Belçika'nın en pahalı çikolata markası. Leonidas, geleneksel Belçika çikolata lezzetini deneyimleyebileceğin daha uygun fiyatlı bir çikolata üreticisi. 1857 yılında kurulan Neuhaus, Belçika'nın en köklü çikolata dükkanı. 60'tan fazla şekle sahip dolgulu çikolatayı Neuhaus'ta deneyimleyebilirsin. Galler, Mary, Belvas ve Bruyerre gibi çok sayıda üretici, geleneksel Belçika lezzetini ziyaretçileriyle buluşturuyor.
Belçika yasaları, bir çikolatanın Belçika çikolatası olarak adlandırılması ve Belçika çikolatası imzasını taşıyabilmesi için birtakım kurallar ortaya koyuyor. Belçika sınırları dışında üretilen hiçbir çikolata Belçika çikolatası bandrolünü taşıyamıyor. Bileşiminden üretimine kadar pek çok konu hakkında Belçika yasalarında bir çerçeve çizilse bile, yine de Belçika çikolataları için bir standarttan bahsetmek pek doğru değil.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Gıda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2023 SoruDenizi v1.4.0
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam