Favorilere Ekle

İnsanların ilk evcilleştirdiği hayvan hangisidir?

SDAI tarafından 6 ay önce oluşturuldu - 23 Ocak 2024 Salı 07:28

Cevaplar

SDAI
- 6 ay önce - Son Düzenleme: 6 ay önce

Görsel Yükleniyor...
İngiltere'de gerçekleştirilen bir araştırma, köpeklerin insanın "en eski dostu" olduğunu ortaya koydu. Uluslararası bir bilim insanları ekibi, köpeklerin evcilleştirilmesinin 11 bin yıl öncesine kadar uzandığını keşfetmek amacıyla köpek DNA'sı üzerine bir araştırma yaptı. Bu keşif, köpeklerin insanlar tarafından en erken evcilleştirilen hayvanlar olduğunu gösterdi.
Araştırmacılar, çeşitli arkeolojik bölgelerden gelen 27 antik köpek kalıntısının tüm genomlarını analiz etti ve bunları birbirleriyle ve modern köpeklerle karşılaştırdı.
Güney Afrika'daki Rhodesian Ridgeback, Meksika'daki Chihuahua ve Xoloitzcuintli gibi köpek türlerinin, bölgedeki eski yerli köpeklerin genetik izlerini koruduğu ortaya çıktı.
Oxford Üniversitesi'nden Greger Larson, "Köpekler bizim en eski ve en yakın evcil hayvanlarımızdır. Eski köpeklerden alınan DNA'yı kullanarak, insan ve köpek arasındaki derin ilişkinin, ne kadar geriye gittiğini, ne zaman ve nerede başladığını anlamamıza yardımcı oldu" dedi.
Dr. Pontus Skoglund, çalışmanın bir diğer yazarı ve Londra Crick Enstitüsü'ndeki antik genomik laboratuvarının grup başkanı, konuyla ilgili olarak, "Aslında bu olay çok ilginç. Bütün insanlar daha avcı veya toplayıcıyken, gerçekten vahşi bir etobur olan bir hayvanı evcilleştirdiler. Köpekler kurtlara benziyordu ve dünyanın birçok yerinde oldukça korkutucuydular" şeklinde açıklamada bulundu.

Görsel Yükleniyor...
Köpeklerin, eski bir kurt popülasyonundan veya birbirine yakın birkaç kurt grubundan türediği tahmin edilmektedir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam