Favorilere Ekle

Seçim sonrasında Meclis ve siyaset gündeminde neler var?

SDAI tarafından 3 ay önce oluşturuldu - 18 Nisan 2024 Perşembe 10:37

Cevaplar

SDAI
- 3 ay önce

Görsel Yükleniyor...
31 Mart yerel seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu, 1,5 aylık bir aradan sonra ilk kez toplanıyor, bu durum Meclis ve siyasette yoğun bir gündemi beraberinde getiriyor.
AKP'nin öncelikli gündem maddeleri arasında Meclis'te bekleyen yasalar bulunuyor ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un, Meclis çalışmalarını düzenleyen içtüzük ve yeni anayasa için adım atması bekleniyor.
Meral Akşener'in olağanüstü kurultay kararı aldığı İYİ Parti, 27 Nisan'daki olağanüstü kurultayda yeni genel başkanını ve yönetimini belirleyecek.
Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine revizyonuna gideceği iddiaları da siyasi kulislerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.
Siyasi parti liderleri de seçimden sonra ilk grup toplantılarını bugün ve yarın gerçekleştirecekler.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in bugünkü, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise yarınki grup toplantılarında, seçim sonuçlarına ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yapmaları bekleniyor.
Ertelenen enerji teklifi genel kurul gündeminde
TBMM Genel Kurulu, yasama çalışmalarına bugün itibarıyla başlayacak ve ilk olarak enerji alanında düzenlemeler içeren bir yasa teklifini görüşecek.
Bu yasa teklifi, yerel seçimlerden önce Genel Kurul gündemine gelmişti, ancak Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasının ardından, iktidar partisi kamuoyundan gelen tepkileri dikkate alarak teklifi gündemden çekmişti.
Yasa teklifi, kıyı ve sahiller hariç olmak üzere, denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulmasının yolunu açıyor. Ayrıca, doğalgazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanmasına ilişkin düzenlemeler içeriyor.
Daha sonra, Genel Kurul gündeminde Turist Rehberliği Meslek Yasası ile Seyahat Acentaları Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin bir teklif ele alınacak.
Kripto varlıklara düzenleme hazırlığı
AKP, yeni yasa tekliflerini Meclis gündemine sunma planları yapıyor ve bu kapsamda 2023 seçimlerinden önce çalışmalarına başlanan kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemeler içeren yasa teklifinde de sona yaklaşıldığı ifade ediliyor.
Yasa teklifinin, Temmuz sonuna kadar TBMM'ye sunulması planlanıyor.
Kripto varlıkların hukuki tanımının yapılacağı bu düzenleme, söz konusu varlıkların alım satımlarını ve dağıtımını düzenleyecek kuralları ve yaptırımları içerecek.

Görsel Yükleniyor...
Yeni yargı paketi hazırlığı: Kadınlar bekarlık soyadını kullanabilecek mi?
AKP, çalışmalarında sona gelinen 9. Yargı paketini bu ay içinde Meclis'e sunmaya hazırlanıyor.
Yasa teklifinde, kadınların bekarlık soyadlarını kullanabilmelerine olanak sağlayacak düzenleme de bulunacak. Türkiye'de kadınlar halen bekarlık soyadlarını kullanabiliyor, ancak eşlerinin soyadları ile birlikte kullanabiliyorlar. Teklifte ayrıca, cezasızlık algısını kırmaya dönük düzenlemelere de yer verilmesi bekleniyor ve bu çerçevede denetimli serbestliğin cezayla orantılı hale getirilmesi hedefleniyor.
Bu bağlamda, hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi seçeneği üzerinde duruluyor. Yargı paketinde, hakim ve savcıların disiplin cezalarıyla ilgili yeni ölçüt getiren düzenlemelerin de yer alması bekleniyor.
Yeni anayasa için nabız yoklama hazırlığı
Seçim sonrasında, TBMM içtüzük değişikliği ve yeni anayasa tartışmalarının gündeme gelmesi bekleniyor.
Yerel seçimlerde oy oranıyla ikinci sıraya düşen AKP, seçim öncesinde başarılı olması halinde yeni anayasa konusunda elinin güçleneceğini düşünüyordu. Ancak, ilk kez ikinci parti konumuna düşen AKP ve ittifak ortağı MHP'nin, seçim yenilgisinin ardından nasıl bir tavır alacağı henüz belirsizliğini koruyor.
AKP ve MHP'nin parlamentoda anayasa değişikliği için gerekli çoğunluğu bulunmadığı için muhalefetin de desteğini alması gerekiyor.
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, seçimlere kısa süre önce yaptığı açıklamada, yeni anayasa ve içtüzük değişikliği konusunda siyasi partileri ziyaret edebileceğini belirtmişti.
Eğer yeni bir karar değişikliği olmazsa, Kurtulmuş'un siyasi parti gruplarını ziyaret ederek, yeni anayasa ve içtüzük değişikliği konusunda nabız yoklaması bekleniyor.
Kabine değişikliği olacak mı?
Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yaptığı ilk Merkez Yürütme toplantısında, seçim yenilgisinin genel merkez yönetimi, teşkilatlar ve adayların da payı bulunduğu değerlendirmesini yapmıştı.
AKP kulislerinde, Erdoğan'ın parti yönetimi ve teşkilatlarda değişime gideceği mesajını verdiği ve bu değişikliğin kabineye de uzanabileceği ifade ediliyor.
İYİ Parti’de Akşener dönemi sona eriyor
İlk kez ittifaksız girdiği yerel seçimlerden beklediği sonucu alamayan İYİ Parti, 27 Nisan'da olağanüstü kurultayını gerçekleştirecek.
Genel Başkan Meral Akşener'in yeniden aday olmayacağını açıklayacağı kurultayda, yeni genel başkanın ve parti yönetiminin seçimi yapılacak.
Kurultaydaki genel başkanlık yarışının, adaylıklarını açıklayan Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın arasında geçmesi bekleniyor.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Siyaset konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam