Favorilere Ekle

Alsas-Loren sorunu nedir?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 2 Eylül 2023 Cumartesi 23:26

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce

Görsel Yükleniyor...
1871’den 1945’e değin Alsace-Lorraine Fransa ve Almanya arasında uyuşmazlık konusu idi. Eski Alsace eyaletinin tümünü ve Lorraine’in bir bölümünü kaplayan bu topraklar, Almanca konuşan nüfusun sayıca çokluğu nedeniyle Fransa’nın Fransız-Alman Savaşı’ndaki (1870-71) yenilgisinin ardından, Alman İmparatorluğu’na bağlandı. Bu kayıp 1871-1914 döneminde Fransa’daki Alman düşmanlığının temel nedeni oldu.

Görsel Yükleniyor...
Alman yönetimi Alsace-Lorraine’de iyi karşılanmadı ve kendilerini Fransız sayan çok sayıda insan başka yerlere göç etti, imparatorluk eyaleti (Reichsland) statüsü tanınmasına karşın bölgede 1902’ye değin etkili bir özyönetim görülmedi. Daha sonra, özellikle 1911’de bir anayasaya kavuşmasının ardından, Almanlaştırma yolunda bazı gelişmeler sağlandı.

Görsel Yükleniyor...
Alsace-Lorraine, I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1919’da Fransa’ya geri verildi. 1920’lerde Fransa Cumhuriyeti içinde kalarak özerklik talep eden güçlü bir hareket geliştiyse de bu hareket başarıya ulaşamadı. Cumhuriyetin kilise karşıtı siyaseti özellikle Alsace’lı Katolikler arasında hoşnutsuzluğa yol açtı. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın yeniden ilhak ettiği Alsace-Lorraine 1945’te Fransa’ya geri verildi. O zamandan bugüne, bölgenin özel durumuyla çatışan pek çok savaş öncesi hükümet politikası değiştirildi ve özerklik hareketi büyük ölçüde ortadan kalktı.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam