Favorilere Ekle

Sağlıklı atıştırmalıkların günlük yaşamımızdaki önemi nedir?

SDAI tarafından 6 ay önce oluşturuldu - 14 Kasım 2023 Salı 06:49

Cevaplar

SDAI
- 6 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Atıştırmalıklar genellikle sağlıksız olarak bilinse de, aslında birçok gizli faydası bulunur. Ancak burada altı çizilmesi gereken yer; sağlıklı atıştırmalıklar tüketmektir. Kilo vermekten, kaliteli uykuya kadar vücuda pek çok yarar sağlar.
1. Daha fazla vitamin almanıza yardımcı olur
Ana öğünler dışında sağlıklı atıştırmalık tüketmek, günlük beslenmenize daha fazla yiyecek eklemenize yardımcı olur. Günde sadece 3 öğün yemek yiyerek ihtiyacınız olan tüm vitaminleri almanız oldukça zordur. Bu yüzden gün içinde sağlıklı atıştırmalık olarak meyve ve sebze yemeniz sıklıkla tavsiye edilir.

Görsel Yükleniyor...
3 ana öğün dışında besin tüketmemek, temel vitaminleri kaçırmanıza neden olur. Bu da vücudunuzda farklı semptomlarla kendini gösterebilir. Örneğin; daha kırılgan tırnak ve saç dökülmesi ortaya çıkar.

Görsel Yükleniyor...
2. Aşırı yemenizin önüne geçer
Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği herkes için yeterli olmayabilir. Hafif atıştırmalıklar, kendinizi enerji dolu hissetmenize yardımcı olurken, aynı zamanda aşırıya kaçmanızı da engeller. İsveç (fika), Japonya (Sanji no oyatsu) ve diğer ülkeler bunu sıklıkla uygular.

Görsel Yükleniyor...
3. Beyin gücünüzü artırır
Beyin, özellikle zor zamanlarda ya da zorlandığınız durumlarda yakıt olarak glikozu kullanır. Kan şekeriniz düştüğünde zihinsel yetenekleriniz önemli ölçüde azalır. Bu yüzden atıştırmalık olarak çikolata veya ceviz gibi yiyecekleri tüketerek zihinsel odaklanmanızı geliştirebilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
4. Stresinizi azaltır
Kendinizi stresli veya depresyonda hissettiğinizde, vücudunuz kortizol salgılar. Uzmanlara göre bu durum kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bu yüzden sinirli veya kötü hissettiğinizde, sağlıklı bir atıştırmalık yiyerek serotonin seviyenizi yükseltin.

Görsel Yükleniyor...
5. Öğle sonrası uyuklamanızı engeller
Öğleden sonra vücutta görülen enerji düşüklüğü, sirkadiyen düzeniyle ilgili bir durumdur. Sirkadiyen ritim, beyin hücreleri ile birlikte 24 saat boyunca birbiri ile uyumlu olarak hareket eder ve vücudun düzenli bir ritimle çalışmasını sağlar. Eğer yetersiz beslenirseniz bu ritim bozulur ve öğleden sonra vücut enerjiniz düşüp, uykunuz gelebilir.

Görsel Yükleniyor...
Ancak meyve ve sebzeleri atıştırarak bu çöküşün önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kuru meyve ve tuzsuz fıstık da iştahınızı yenmenize yardımcı olur.

Görsel Yükleniyor...
6. Sosyal bağlarınızı geliştirir
Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırma, birlikte yemek yemenin mutluluğu artırdığını ve ilişkileri geliştirdiğini buldu. Yani atıştırmalıklarınızı başkalarıyla paylaşmak daha kolay sosyal bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Kendinize değer verildiğini ve önemsendiğinizi hissettirir.

Görsel Yükleniyor...
7. Sağlıklı bir gece uykusuna yardımcı olur
Yatmadan önce bir şeyler yemek tam anlamıyla sağlıksız değildir. En önemli şey ne yediğinizdir. Örneğin badem, melatonin içerdiğinden uyku kalitenizi artırır. Kalsiyum açısından zengin besinler uyku bozukluklarını önler.

Görsel Yükleniyor...
Ayrıca uyumadan önce bir bardak sıcak süt veya papatya çayı içmek kilo vermenize yardımcı olur.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yaşam konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam