Favorilere Ekle

En zeki hayvan türleri nelerdir?

enler tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 25 Ocak 2020 Cumartesi 11:06

Cevaplar

enler
- 4 yıl önce

En zeki hayvanlar

1- Büyük İnsansı Maymunlar


Görsel Yükleniyor...
Büyük insansı maymunların, insanlardan sonra yaşayan en zeki canlı türü olduğu bilinmektedir. Büyük insansı maymunlar; Bonobolar, Şempanzeler, Orangutanlar ve Goriller olmak üzere dört türden oluşurlar. Bu maymun türleri birçok nesneyi araç olarak kullanabilmektedir. Örneğin çubuklarla karınca yakalayabilir ya da bir sudan geçmeden önce suyun derinliğini ölçmek için sopa kullanabilirler. İnsansı maymunlar, ailelerinin diğer üyeleriyle ve insanlarla iletişim kurma konusunda da oldukça beceriklidirler.

2- Yunuslar


Görsel Yükleniyor...
Şişe burunlu yunuslar genetik olarak insanlara en yakın yunus türüdür. Yunuslar hayvanlardaki öz farkındalığın ana göstergesi olan ayna testini geçmeyi başaran tek deniz canlılarıdır. Yunuslar beslenmek için deniz tabanını kazarken burunlarını korumak için sünger kullanmayı düşünebilecek kadar zekidirler. Bilim adamlarının 2013 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, yunuslar birbirlerine özel isimler vermektedir. Ve birbirlerine ıslık çalarak isimleriyle seslenmektedir. Başka bir araştırmaya göre ise aslında birer yunus türü olan Katil Balinalar, kendilerine özel lehçeleriyle bilgi birikimlerini ve kültürlerini nesilden nesile aktarabilmektedirler.

3- Filler


Görsel Yükleniyor...
Kara hayvanları arasındaki en büyük beyne sahip olan filler, yüksek seviye zekaya ve güçlü aile bağlarına sahiptirler. Asya Filleri, iç gözlem yapabilme yeteneği ve kendini çevre ile diğer bireylerden ayırıp bir birey olarak görebilme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca hiçbir yardım almadan resim çizmek gibi yaratıcılık gerektiren bir sanatı da icra edebilirler. Bu devasa canlılar yakınlarının ölümlerinden dolayı yas tutan nadir canlı türlerindendir.

4- Balinalar


Görsel Yükleniyor...
Yetişkin erkek Sperm Balinaları 7.8 kg’lik ortalama beyinleri ile tüm canlılar arasında en büyük beyne sahiptirler. Ancak balinalar, eğitilebilme yeteneklerinin gerçek boyutlarını öğrenebilmek adına kontrol altında tutabilmek için çok büyüktürler. Bugüne kadar en kapsamlı şekilde incelenebilen balina türü olan Beluga Balina’sının insan mimiklerini taklit edebilecek kadar yüksek zeka belirtileri gösterdiği tespit edilmiştir.

5- Köpekler


Görsel Yükleniyor...
Yüzyıllardır insanlarla iç içe yaşayan köpekler, bizden çok şey öğrendiler. Araştırmalar köpeklerin diğer tüm havyan türleri arasında insanları en iyi anlayan hayvanlar olduğunu gösteriyor. Üstün hafızaya sahip köpekler, bir çocuğun zekilik derecesinde düşünebiliyor ve bu sayede birçok sosyal beceri sergileyebiliyorlar. Border collie, Labrador ve Kaniş türü köpeklerin diğer köpek türlerine göre daha yüksek anlama kapasitesine sahip oldukları bilinmektedir.

6- Ahtapotlar


Görsel Yükleniyor...
Ahtapotlar omurgalı hayvanlardan farklı olarak, çevrelerindeki nesneleri birer araç olarak kullanabilen tek omurgasız canlı türüdür. Dev Kuzey Pasifik Ahtapotu, kafadanbacaklılar arasındaki en zeki canlı türü olarak kabul edilmektedir. Ayrıca vücut dokularını değiştirerek ya da diğer hareketleriyle bazı bireyleri tanıyıp onlarla etkileşim kurabilirler.

7- Domuzlar


Görsel Yükleniyor...
Sanılanın aksine, domuzlar son derece akıllı ve oldukça temizdirler. Domuzların çamurda vakit geçirmelerinin nedeni, ter bezlerinin olmamasından dolayı kendilerini serin tutabilmektir. 1990'larda yapılan deneyler, domuzların sembolleri akıllarında tutarak daha sonra bu sembolleri bilgisayar kursörüyle eşleştirebildiklerini gösterdi. Bu deneyler aynı zamanda domuzların, şempanzeler kadar hızlı bir şekilde öğrenebildiklerini de göstermiştir.

8- Su Samurları


Görsel Yükleniyor...
Su samurları aynı çocuklar gibi çamurda ve suda oynamayı seven hayvanlar olarak bilinirler. Ancak su kenarlarının bu akıllı canlıları en sevdikleri yiyecek olan midyelerin kabuklarını taşla kıracak kadar ve ailelerinin yaşamaları için barınak yapabilecek zekidirler.

9- Kargalar


Görsel Yükleniyor...
Kargalar insanoğlunun varlığına ve yaşam şekline olağanüstü uyum gösteren bir kuş türüdür. Mükemmel bir belleğe sahip olan bu kuşlar, problem çözme yeteneğine de sahiptirler. Örneğin cevizi arabaların geçtiği bir yola atarlar ve tekerleğin üzerinden geçmesiyle kırılan cevizin içini yerler. Bir karga türü olan saksağan kendini aynada tanıyabilen tek kuş türüdür.

10- Karıncalar


Görsel Yükleniyor...
Karıncalar, hayvanlar arasındaki en büyük beyne sahip canlılar olmasalar da hareket, dokunma, koku ve ses içeren ayrıntılı bir iletişim sistemine dayalı karmaşık ve kolektif bir topluluk geliştirebilirler. Karıncalar tarım, çiftçilik, hemşirelik gibi faaliyetlerde bulunurlarken başka karıncaları da köleleştirerek bu faaliyetlerde kullanabilmektedir. Ayrıca binlerce kilometrelik alanı kaplayan bir Megapolis inşa ederek milyarlarca bireyin dahil olduğu bir süperkoloni oluşturabilirler.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam