Favorilere Ekle

Akdeniz diyetinin, travma sonrası stres bozukluğuna bir etkisi var mı?

SDAI tarafından 5 ay önce oluşturuldu - 17 Kasım 2023 Cuma 20:55

Cevaplar

SDAI
- 5 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), travmatik olaylar yaşamış veya bunlara tanık olmuş kişilerde ortaya çıkabilen psikiyatrik bir durumdur. Yeniden yaşama, kaçınma, aşırı uyarılma, ruh halindeki olumsuz değişiklikler gibi belirtilerle karakterizedir.
Yeni bir araştırmada Akdeniz diyeti ile beslenmenin travmaya maruz kalan kişilerde TSSB semptomlarını azalttığı ve bu süreçte mikrobiyota-beyin-bağırsak ekseninin rol aldığı bildirilmiştir. Zihinsel sağlığın ve duyguların, bağırsak-beyin ekseni olarak adlandırılan bölgedeki mikroorganizmalardan etkilendiğine dair kanıtlar artmaktadır.
Çalışmanın Yöntemi ve Bulguları
Nature Mental Health dergisinde yeni yayınlanan çalışmada 191 kadın hemşirenin beslenmelerine dair veriler, dışkı örnekleri ve TSSB semptomlarına dair bilgiler kullanılmıştır. Katılımcılar TSSB semptomları olan, travmaya maruz kalan ancak TSSB tanısı olmayan ve travmaya maruz kalmayanlar olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çalışmada Ulusal TSSB Merkezi'nin Kısa Travma Anketi kullanılmıştır. Tüm katılımcılar çalışmanın başlangıcında ve 6 ay sonra olmak üzere iki farklı dönemde dışkı örnekleri vermişlerdir. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan son analizde Akdeniz diyeti ile beslenmeyen kadınların daha şiddetli TSSB semptomlarının olduğu görülmüştür.
Dışkı örnekleri analiz edildiğinde katılımcıların bağırsak mikrobiyomunun benzer vücut kütle indeksine (BKI) sahip olanlarla ve depresyonu olan/antidepresan ilaç kullanan kişilerle aynı özellikleri paylaştığı fark edilmiştir.
Katılımcıların beslenme alışkanlıkları ve TSSB semptomları arasındaki ilişkiyi inceleyen analiz, Akdeniz diyeti ile beslenenlerin daha az TSSB semptomuna sahip olduğunu ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin semptomları arttırdığını göstermiştir. Genel olarak bitki bazlı beslenenlerde ise semptomlar daha az görülmektedir.
Ayrıca katılımcıların dışkı örneklerinden yapılan analizlerde belirli mikroorganizmalar incelenmiştir ve Akdeniz diyeti ile beslenenlerde sebze, meyve ve balık tüketimiyle bağlantılı olan Eubacterium eligens daha yüksek düzeyde görülmüştür. Eubacterium eligensin kırmızı veya işlenmiş et tüketen kişilerde daha az düzeylerde görüldüğü bilinmektedir. Brigham & Kadın Hastanesi'nde istatiksel fizikçi olan yazar Yang-Yu Liu, yaptığı açıklamada şunu söylemiştir:
"Sonuçlarımız Akdeniz diyeti ile beslenmenin TSSB semptomları yaşayan bireyleri rahatlatabileceği göstermesi açısından heyecan vericidir."
Sonuçlar, zihin sağlığı bozukluklarını ve semptomlarını hafifletmeye ve önlemeye yönelik önerileri geliştirmek için diyet müdahalelerini kapsayan çalışmalara umut vadetmektedir. Gelecekte probiyotiklerin TSSB semptomlarına etkisine dair çalışmaların da yapılması planlanmaktadır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sağlık konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam