Favorilere Ekle

Kahve İçmenin Sağlığa Faydalı 10 Etkisi

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 11 Ağustos 2021 Çarşamba 12:34

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce
Sütlü, koyu kıvamlı, buzlu veya sıcak olsun, kahve çoğu kişinin tüketmeyi sevdiği temel içeceklerden biridir. Kahve içmek bize sabahları enerji verir ve küçük ölçekli veya büyük kafe işletmelerinde ve sosyal toplantılarda kullanılabilir. Dünyanın herhangi bir yerinde kahve, her bir kültür için farklı bir geleneğe sahiptir. İşte kahve tüketmenin sağlığımıza faydaları listemiz...

1. Arttırılmış Enerji


Görsel Yükleniyor...
Kahve içmek enerji seviyemizi yükseltir ve insanların kahveyi sevmesinin başlıca nedeni budur. Kahve, yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı olan ve ayrıca enerji seviyeleri, ruh hali, genel uyanıklık gibi beyin fonksiyonlarını iyileştiren miktarda kafein içerir.

2. Kalp Sağlığına Faydaları


Görsel Yükleniyor...
Hollanda'da yapılan bir araştırma, günde 2-4 bardak kahve içenlerin kalp rahatsızlığına yakalanma şansını %20 oranında azalttığını göstermiştir. Kahve tüketimi, arterlerin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur, bu da kalp rahatsızlığı geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olur.

3. Doğal Yağ Yakıcı


Görsel Yükleniyor...
Yağ yakmak için yapılan takviyelerin çoğu, doğal bir yağ yakıcı madde olduğu kanıtlanmış kafein içerir. Çalışmalardan birinde kafeinin, yağ yakma yeteneğinizi en üst düzeye çıkararak metabolik hızı arttırdığı görülmüştür.

4. Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı


Görsel Yükleniyor...
kahve tüketmenin Karaciğer kanseri, bazal hücreli karsinom, kalp yetmezliği, Parkinson hastalığı, karaciğer kanseri ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltan bir etkisi vardır. 2009'da yapılan bir meta-analiz, kahve tüketiminin Tip 2 diyabet olma şansını azaltabileceğini ortaya koyuyor.

5. Mükemmel Antioksidan Kaynağı


Görsel Yükleniyor...
Batı diyeti ile birlikte kahve, büyük miktarda antioksidan içerir. Batı tarzı diyet genellikle yüksek yağlı yiyecekler, kırmızı et, rafine tahıllar ve şekerli tatlılardan oluşur, ancak ana antioksidan kaynağı kahveden gelir ve bu da onu diyetin en sağlıklı bileşeni yapar.

6. Hormon Dengeleme Etkileri


Görsel Yükleniyor...
Harvard Üniversitesi'nde araştırmacılar, günde çok sayıda fincan kahve tüketen kadınların rahim zarından kaynaklanan bir hastalık olan endometriyal kansere yakalanma olasılığının düşük olduğunu buldular. Kahve, artan hormon seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, bu nedenle insülin ve östrojeni azaltır.

7. Antidepresan Özellikleri


Görsel Yükleniyor...
Archives of Internal Medicine'e göre, yakın zamanda yapılan bir çalışmada günde 2-3 bardak kahve tüketmenin, kadınların depresyona girme şanslarını azalttığı ortaya çıktı. Kafein tüketmek enerji seviyesini yükseltir ve ruh halinizi daha iyi bir duruma getirebilir.

8. Daha Uzun Yaşam


Görsel Yükleniyor...
Bunun için yapılmış çok az araştırma olmasına rağmen, The New England Journal of Medicine'den güncel bir araştırma, kahve tüketenlerin, tüketmeyenlerden daha uzun yaşayabileceğini öne sürdü.

9. Huzur


Görsel Yükleniyor...
2011 yılında Harvard Üniversitesi, günde dörtten fazla kahve tüketen kadınların depresyona girme riskinin %20 daha düşük olduğu konusunda bir araştırma yaptı. Kafein enerjiyi artırır ve ruh halinizi iyileştirir.

10. Daha İyi Günlük Performans


Görsel Yükleniyor...
Sabah ve öğleden sonra yorgunluğuyla mücadele, insanların kahve içmesinin başlıca nedenidir. Kafein alımı, kişinin enerji ve performans seviyesini artırmaya yardımcı olur ve bu da tüm gün boyunca daha enerjik olmanızı sağlar.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sağlık konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam