menu
favorite Favorilere Ekle

'Sağcı' ve 'solcu' deyimlerinin kökeni nedir?

BilgiliŞirin tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 28 Temmuz 2019 Pazar 19:25

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 8 ay önce
Tarihçilerin çoğu insanların fikirlerine göre ‘sağcı’ ve ‘solcu’ diye ayrılmalarının 11 Eylül 1789 tarihinde, ihtilalden sonra açılan ilk Fransız Milli Meclisi’nde başladığına hemfikirler.
745 üyeli meclisin bu ilk oturumunda hükümdarlık yönetimi taraftarları, salonun başkana ve konuşmacıya göre sağ yanında, liberal ve radikal görüşe sahip olanlar da solunda oturdular. Başkan ve konuşmacılar da bunlara hitap ederken, kendilerine göre ‘sağ kanattakiler’ ve ‘sol kanattakiler’ deyimlerini kullandılar.
Fransız meclisinde ihtilalin ve hükümdarlığın etkileri azalıp günlük yaşama dönük sorunlar görüşülmeye başlanınca, başlangıçta çok belirgin olarak ikiye ayrılmış meclisin içinde tekrar bölünmeler oldu. Ağırlık merkezleri değişti. Eski sağın içinde yeni ‘sağ’lar ortaya çıktı.
Eskiden solda olan liberal ve radikal güçler bazı konularda sağdakilerle aynı görüşleri paylaştılar. O zamanın şartlarında insanlar hem hürriyetçi, hem tutucu, hem de milliyetçi olabiliyorlardı. Ancak yine de Fransız meclisindeki bu ilk ayrım sonradan tüm dünyada, siyasi farklılığın ve iki zıt görüşün tanımlaması oldu.
Yanıtla
0
0

Bu soru için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer sorular
Benzer Sorular
Bugün En Çok Okunanlar
Bugün En Çok Cevaplanan Sorular
Bu Hafta En Çok Tepki Verilen Sorular
© SoruDenizi v1.2.2 - DMCA Compliant and Protection by DMCA
Giriş Yap
Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz
Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam